43. rocznica Porozumień Sierpniowych.

W dniu 27 sierpnia 2023 roku, we Wrocławiu miały miejsce uroczystości związane z 43. rocznicą Porozumień Sierpniowych. Rozpoczęły się one od składania wieńców i kwiatów na grobach zmarłych: Kazimierza Michalczyka, Piotra Bednarza i Marii Zapart, które znajdują się na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Po zakończeniu tego symbolicznego aktu, miały miejsce niedzielne obchody rocznicy. O godzinie 12 w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka odbyła się msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz rządowych oraz lokalnych samorządów, zarządu MPK Wrocław oraz reprezentanci organizacji związkowych “Solidarność” z Dolnego Śląska.

Po zakończeniu mszy św. odbył się przemarsz Pocztów Sztandarowych pod tablicę upamiętniającą ruch “Solidarności”. Tablica ta znajduje się na terenie byłej zajezdni autobusowej nr VII przy ul. Grabiszyńskiej. W tym miejscu miały miejsce przemówienia oraz złożenie kwiatów, upamiętniające ducha walki i zjednoczenia.

W trakcie tych uroczystości nastąpiło również podpisanie Porozumienia pomiędzy przewodniczącym Dolnośląskiej “Solidarności”, Kazimierzem Kimso, dyrektorem wrocławskiego Oddziału IPN, dr. Kamil Dworaczek, dyrektorem Ossolineum, dr. Łukasz Kamiński oraz dyrektorem CHZ, Andrzejem Jerie. Porozumienie to ma na celu wspieranie się wzajemnie w zachowaniu i publikowaniu dorobku oraz dziedzictwa ruchu “Solidarność”.

Ta rocznica Porozumień Sierpniowych stanowiła ważne wydarzenie, podkreślające znaczenie tych wydarzeń w historii Polski oraz symbolizujące jedność i determinację w dążeniu do wolności i demokracji.